Croatia

Pedijatar savjetuje: djeca na moru

Pedijatar savjetuje: djeca na moru

1. Kakve se kreme za sunce preporučuju za djecu?

Kod djece u dobi do 6 mjeseci savjetujem uporabu zaštitnih krema na osnovi mineralnih tvari (bez kemijskih sastojaka), a nakon te dobi mogu se upotrebljavati i kreme s kemijskom zaštitom. Pripravak za zaštitu od sunca treba štititi od zraka UVA i UVB te imati zaštitni faktor vrijednosti 30 ili više. Količina kreme koja se nanese mora biti dovoljna, a mazanje je potrebno svaka dva sata, odnosno nakon svakog izlaska iz vode. Naravno, usprkos uporabi zaštitne kreme treba se zadržavati u sjeni i ograničiti kretanje na suncu između 10 i 16 sati.

2. Je li ljetna sobna temperatura previsoka za adaptirana mlijeka (osobito na godišnjem odmoru, u kampu…)?

Pri pripremi mliječne formule treba uvažavati osnovne higijenske navike. Uvijek operite ruke, upotrijebite čistu bočicu i dudu, vodu prethodno prokuhajte i ohladite, u skladu s uputom pomiješajte formulu u prahu i vodu te bočicu ohladite pod tekućom vodom do tjelesne temperature. Kad se formula pripremi unaprijed, treba je odmah ohladiti i spremiti u hladnjaku na najviše 4 °C. Može se čuvati najviše 12 sati. Pripremljenu formulu zagrijte neposredno prije hranjenja i potrošite najkasnije unutar 20 minuta nakon grijanja. Posao si naravno možete olakšati tako da djetetu date napitke koje su proizvođači već pripremili. Postupajte u skladu s priloženom uputom.

3. Smije li se dijete s vodenim kozicama kupati u moru?

Djetetu oboljelom od vodenih kozica ne preporučujem kupanje u bazenu ili moru. Razloga je više. Bolest je izuzetno zarazna, zato dijete mora ostati kod kuće dok se svi mjehurići po koži i sluznicama ne osuše. To obično traje od 7 do 10 dana. Za vrijeme infekcije djetetov je imunitet oslabljen, a oboljela koža sklonija infekcijama. Izloženost suncu dodatno škodi pogođenoj koži.

4. Je li zaista dobro da dijete ljeti hoda boso?

Ortopedi i razvojni neurolozi zbog razvoja djeteta tvrde da dijete ljeti mora biti što više boso. Najbolja je za stimulaciju stopala gruba površina (pijesak, sitni kamenčići, trava) jer se tako odvija prirodna fizioterapija – stimulacija kože i mišića tabana. Naravno, zadaća je roditelja da procijene je li za dijete koje hoda boso ta površina sigurna. 

5. U kojoj se dobi dojenče smije kupati u moru, a kada u bazenu?

Ako je riječ o zdravom, donošenom dojenčetu koje se normalno razvija, moglo bi ići s roditeljima u bazen ili dovoljno zagrijano more u dobi od 3 do 4 mjeseca, kad je već sposobno kontrolirati položaj glavice. Treba uzeti u obzir individualan razvoj djeteta i navike obitelji te mikrobiološku i kemijsku besprijekornost vode u kojoj se dijete kupa. Dijete mora biti sve vrijeme pod roditeljskim nadzorom, čak i kad je u manjem bazenu.

6. Koliko stupnjeva mora imati more da se možemo kupati sa 6-mjesečnom bebom?

U usporedbi s većom djecom i odraslima dojenčad s obzirom na tjelesnu masu ima veću tjelesnu površinu i još nedozrele mehanizme reguliranja tjelesne temperature. Zato je kod njih brže moguće pothlađivanje ili pregrijavanje tijela. Voda koja je primjerena za kratkotrajno kupanje (15 minuta) načelno bi trebala imati temperaturu oko 28–30 stupnjeva Celzija. Jadransko more većinom ne dostiže tako visoku temperaturu, zato je primjerenije kupanje u bazenu. U obzir treba uzeti i individualne razlike između djece, naime neka će se vrlo rado brčkati na toj temperaturi, a drugima će voda izazivati nelagodu. Roditeljima savjetujem da pokušaju s manjim bazenom u koji su utočili slanu vodu i da se zatim na temelju djetetove reakcije odluče za daljnje korake.

Savjetuje pedijatar Denis Baš, dr. med.